Харчування в школах: вартість у різних країнах світу та в Україні

Запечена курка у Великій Британії, сир у Франції, гречка в Латвії, рис в Китаї. А що їдять в Україні? Сьогодні розповімо про те, як харчуються школярі у різних країнах світу та Україні і скільки це коштує.

Великобританія 

У школах Британії харчуються лише в обід. Кожна дитина бере піднос та самостійно замовляє бажані страви. Середня вартість обіду по школах 2,30 фунти (87 грн). Десерт у цю ціну не входить – якщо хочеться солоденького доведеться додатково викласти ще 1,30 фунти (49 грн). За їжу платить, або держава, або батьки. Як де – визначається індивідуально місцевими органами самоуправління кожного регіону.  

У деяких школах Британії є спеціальна система оплати за обіди – відбитком пальця. Він виступає своєрідним кодом, що з’єднує з персональним рахунком учня, гроші на який кладуть батьки. Таким чином мінімізується контакт з паперовими грошима, що є дуже круто з точки зору безпеки. 

Китай

Системи харчування у китайських школах сильно відрізняються залежно від місцевості. У великих містах, зокрема Пекіні, є компанії, що привозять асортимент обідніх страв у школи – діти обирають до смаку і розраховуються спеціальною карткою.

Стандартне меню майже повністю складається з національних страв відповідно до регіону. У ньому є рис, суп, овочі, м’ясо, риба, обов’язково фрукти, парові булочки тощо. Ціна обіду в середньому – 10 юанів (44 грн). За бажанням можна замовляти страви європейської кухні, але це значно дорожче – до 40 юанів обід (до 173 грн).  У менших, провінційних містах, діти зазвичай харчуються вдома. 

Франція

У школах Франції існують різні форми організації харчування, зокрема приготування безпосередньо у школі та доставка готових страв. Останній варіант користується значно більшою популярністю. Порції привозять запакованими в ланч-пакетах та підігрівають, за необхідності.

Головний принцип обіду французького школяра – закуска, основна страва, сир та десерт. Крім того у школі чергуються рибний, м’ясний та дні зовсім без м’яса. 

У Франції існує чіткий поділ у покритті витрат на харчування середньої-старшої та початкової школи. Старшокласниками опікується міністерство освіти, першачками –  місцева влада. 

Ціна за обід формується залежно від сукупного річного доходу сім’ї та може частково оплачуватися з місцевого бюджету. За результатами цих документів обчислюється коефіцієнт вартості шкільних обідів для конкретної сім’ї. Чим він вищий – тим менша вартість шкільного харчування. 

Для сина безробітного – це може бути 0,14 євро (5 грн) – нижня межа а для, наприклад, сина зубного лікаря з місячним доходом понад 4-5 тис. євро – 5,20 євро (163 грн)  – верхня.

Латвія

У навчальних закладах Латвії школярі харчуються тільки один раз – в обід, до якого входить тільки одна страва, в якій дотримані всі необхідні нормативи по кількості калорій, білків, жирів та вуглеводів.

У латвійських школах форма оплати за обід різниться в залежності від регіону (рішення про це приймає міське самоврядування), здебільшого держава покриває витрати або повністю, або частково в співфінансуванні з батьками. Сума на одну порцію їжі для школяра з 2007 року незмінна –  1,42 євро (45 грн)

Україна

В Україні існують такі форми організації харчування:

  • Виготовлення страв на базі навчального закладу;
  • Довіз готових страв, приготованих на базі інших навчальних закладів з подальшим розігрівом або без (опорні кухні чи фабрики кухні);
  • Кейтерингова доставка приготованих страв (приватні компанії).

Разовість харчування та асортимент страв – визначається індивідуально від потреб та можливостей. 

Середня вартість разового прийому їжі в школах України становить від 15-35 гривень залежно від регіону. 

Учні початкової ланки (1-4 клас) та малозабезпечені категорії населення в Україні харчуються один раз на день безкоштовно,  решта школярів – харчуються за кошти батьків.

Зрозуміло, що у кожній з країн встановлені власні стандарти харчування для школярів, які різняться в залежності від рівня економічного розвитку регіонів, культурних особливостей тощо. 

Однак варто пам’ятати, що шкільні роки –  це час росту дитини, безупинного фізичного і розумового розвитку. Тому те, над чим варто працювати найперше – це збалансованість харчування!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

NFA

Національна асоціація громадського харчування

КОНТАКТИ

РОЗСИЛКА

Залиште свій мейл, щоб бути в курсі подій