19 листопада увесь світ відзначає день зерна чи цільнозернової продукції.
Продукти, що містять цільнозернові культури – є значно кориснішими та за рахунок великого вмісту клітковини – тривкішими – швидше надають відчуття ситості, яке триває у часі. Такі характеристики є дуже важливими у дитячому харчуванні зокрема.
Проросле зерно – багате на бета-каротин, вітаміни С та Е. Крім того, цільнозерновий хліб може знижувати ризик серцевих хвороб, діабету та навіть ожиріння. Цільнозернові культури забезпечують організм енергією, легко засвоюється, стимулюють роботу кишечника.
Нові норми харчування зменшили споживання хлібу школярами до 300 грам в тиждень. Пріоритетними для споживання є: цільнозерновий хліб з пшеничного або житнього борошна, з високим вмістом харчових волокон.
Однак, варто зауважити, що такі продукти є сильним алергеном!
Досить швидко в усьому світі зростає число хворих на целіакію – непереносимістю глютену (білка пшениці). Тому в українських школах все популярнішим стає впровадження окремого “безглютенового” меню.
Ініціатива святкування, окрім популяризації цільнозернової продукції, має на меті нагадати людству, що цільнозернові культури дають змогу економити використання води, їх вирощування супроводжується меншою кількістю відходів, сприяє раціональному землекористуванню.